KAR group, a.s. předal společnosti ARRIVA MORAVA a.s. bezbariérové autobusy IVECO CROSSWAY

Dne 3.12.2019 předala společnost KAR group a.s. společnosti ARRIVA MORAVA a.s. devět nových, bezbariérových autobusů IVECO CROSSWAY. Jednalo se o 5 ks standardně podlažních autobusů CROSSWAY LINE, určených pro linkovou a dálkovou přepravu cestujících, 3 ks autobusů v provedení CROSSWAY Low entry line a 1 autobus CROSSWAY Low entry line, speciálně upravený pro potřeby Autoškoly.

Autobusy byly předány předsedou představenstva společnosti KAR group, a.s. Ing. Lubošem Cekrem a obchodním ředitelem společnosti Iveco Czech Republic, a.s., Ing. Janem Kimlou.
Za společnost ARRIVA MORAVA a.s., si vozidla převzali Ing. Jaromír Walaski, MBA, ředitel společnosti, Adam Ludvik Kwiek, obchodní ředitel, Jaroslav Homola, provozní ředitel a Miroslav Halász, správce vozového parku.

Slavnostního předání v areálu šumperské provozovny společnosti KAR-mobil s.r.o. se zúčastnili také: paní starostka města Jeseník  Mgr. Bc. Zdeňka Blišťanová, ředitelka KIDSOK, Ing. Kateřina Suchánková, MBA  Tomáš Spurný, starosta města Šumperk, a Ing. Jan Zahradníček,
2. náměstek hejtmana Olomouckého kraje.

Společnost ARRIVA MORAVA a.s. dlouhodobě patří za lídra v České republice ohledně inovací a určování trendu vizuálního stylu vozidel hromadné přepravy, proto bylo pro KAR group a.s. důležité vyjít zákazníkovi maximálně vstříc. Výsledné autobusy patří svým provedením a výbavou k tomu nejlepšímu, čím se lze na našich silnicích svézt. Byl kladen důraz na vytvoření příjemného a funkčního prostředí nejen pro cestující, ale také pro řidiče, který za volantem tráví většinu svého pracovního času.

Oba typy autobusů byly vyspecifikovány tak, aby splňovaly požadavky dopravního systému,
ve kterém budou provozovány, tj. Olomoucký kraj. Interiéru dominují modrá sedadla, jejichž potah je antibakteriální a voděodolný. Podlaha autobusu je vyvedena v tmavším odstínu, aby na ni nebyly viditelné šmouhy a znečištění. Hrany podlahy a madla jsou ve speciálním odstínu žluté barvy, umožňující dobrou viditelnost i pro cestující se zrakovou vadou. Dalším důležitým prvkem, který zaujme na první pohled je „tmavší“ zasklení autobusu. Nejedná se pouze o designové řešení. V interiéru díky tomu panuje dobrá tepelná pohoda i v parných letních dnech.

Pracoviště řidiče je prostorné, s novou přístrojovou deskou s inovovanými ovládacími prvky, které má řidič na dosah ruky. Větší prostor vytváří z kabiny řidiče pohodlné místo pro každodenní práci. Jako nadstandardní prvky výbavy pracoviště řidiče můžeme uvést: samostatnou klimatizaci, sedadlo řidiče ISRI s velmi dobrou podporou páteře a nohou, lednici řidiče pro dvě PET láhve, zvětšená zpětná zrcátka, display couvací kamery s optickým naváděním a parkovací senzory. Důležitou roli hraje také dvojitě zasklené okno řidiče a předních dveří, díky čemuž se okno nezamlží a není tedy nutné vyhřívání těchto oken. Klimatická pohoda je zajištěná také díky přídavnému topení, radiátoru umístěném pod sedadlem řidiče. Pracoviště řidiče je dále vybaveno taškou na dokumenty a uzamykatelnou schránou na osobní věci. Kabát si řidič může pověsit buď na háček, nebo na věšák ve tvaru ramínka. Kabina je vybavena prodlouženým zasklením a dvířky.

S ohledem na skutečnost, že je v současné době velkým problémem všech dopravců nedostatek řidičů autobusů vyšla společnost KAR group, a.s. vstříc společnosti ARRIVA MORAVA a.s., a umožnila dovýbavu 1 ks autobusu komponenty potřebnými pro řádné provozování Autoškoly, kdy si bude moci dopravce vychovávat vlastní, nové řidiče.

Základní technické parametry autobusů:

Motor Tector 6, výkon motoru 235 kW | 320 HP. Motory splňují požadavky norem Euro VI díky patentované technologii HI-SCR.

Převodovka mechanická ZF 6S (Ekolite) + retardér Telma

Specifické požadavky: indikátory utažení kolových matic na všech maticích ZN, přídavná obrysová světla v zadní části vozu, informační a odbavovací systém, informační panely vnější i vnitřní, povelový přijímač nevidomého včetně reproduktorů, ONI ekonomic.

IVECO, CROSSWAY LINE 12 m, počet míst k sezení je 49 a k stání 31, celkem 80 cestujících. Bezpečnostní pásy na sedadlech cestujících. Ve vozidle se nachází prostor pro přepravu cestujícího na invalidním vozíku.  Zdviž pro invalidní vozík.

IVECO, CROSSWAY Low Entry, Line 12 m, počet míst k sezení je 45 a k stání 44, celkem 89 cestujících. Ve vozidle se nachází prostor pro přepravu cestujícího na invalidním vozíku a místa pro kočárek.  Mechanická plošina.

IVECO, CROSSWAY Low Entry, Line 12 m, „Autoškola“ 

Jedná se o autobus, ve shodné specifikaci jako výše uvedené vozy. Nad rámec specifikace je druhé ovládání vozu (pedály) a ostatní komponenty potřebné pro provozování Autoškoly.

Autobusy plní požadavky „Technických standardů OLK“

Galerie