KAR group dodal letos na český trh 172 autobusů IVECO

Největší letošní výzvou byla, ve spolupráci se společností TEZAS servis, dodávka 145 autobusů IVECO CROSSWAY LE pro společnost ARRIVA Střední Čechy. Současně se KAR group podílel na dodávce 6 ks autobusů DEKSTRA BUS, které využívají kompletní podvozky IVECO. Servisní zázemí pro tuto novou flotilu je v servisech společnosti KAR-mobil v Plzni a Sušicích. Autobusy dále nakoupily také divize Arriva City, Arriva Morava a Arriva Východní Čechy. 

Dalším významným zákazníkem je skupina TRANSDEV, kam KAR group dodává koncem roku 4 autobusy IVECO a 14 autobusů DEKSTRA BUS. Tyto autobusy zabezpečují dopravní obslužnost převážně v Moravskoslezském a Zlínském kraji. 

Silnou pozici na české trhu s novými autobusy podtrhují dodávky 11 autobusů IVECO do společnosti TQM, které budou provozovány ve Zlínském kraji.

Nesmíme zapomenout ani na FTL – First Transport Lines, a.s. z Prostějova. Na přelomu září a října si převzala čtyři nové autobusy Iveco Crossway LE Line v délce 12 m, z nichž dva jsou poháněny motory na stlačený zemní plyn CNG. A poděkování patří také společnostem ČSAD Havířov ( 23 autobusů), ČSAD Karviná a ANEXIA, které se v letošním roce podíleli na úspěšné obnově vozových parků zakoupenými autobusy IVECO.

Většinu dodaných autobusů tvoří typ Crossway LE Line s nízkopodlažním vstupem u všech dveří,
u druhých s výklopnou rampou pro snadný nástup/výstup cestujících na invalidním vozíku nebo cestujících s kočárkem. Tyto autobusy jsou velmi oblíbené právě pro svůj komfort, jak pro cestující, tak pro řidiče. Ve stále větší míře je zastoupena automatická převodovka. Téměř standardem už je klimatizace pro řidiče i cestující nebo USB zásuvky ve vozidlech k nabití drobné elektroniky. Pro zvýšení bezpečnosti jsou stále častěji dodávané bezpečnostní pásy pro všechna sedadla, včetně sedadel sklopných. Samozřejmostí už jsou dnes vnější barevné LED panely, vnitřní LCD monitor, systém akustického hlášení zastávek a zařízení pro komunikaci vozidla s nevidomými. 

“Rok 2020 byl z pohledu plánovaných dodávek i požadavků zákazníků velmi náročný. Bojovali jsme nejen se ztíženými podmínkami z důvodu epidemie Covid, kdy jsme např. museli dovybavit řadu autobusů speciální příčkou oddělující řidiče od nástupního prostoru, a také s naplněnými kapacitami výrobního závodu”, hodnotí situaci na českém trhu Luboš Cekr, předseda představenstva společnosti KAR group. “Nicméně, podařilo se nám nakonec získat rezervované kapacity z jiných zemí, které nakonec kontrakty se zákazníky neuzavřely, a my tak mohli uspokojit poptávku na tuzemském trhu”, dodává Luboš Cekr.

Společnost KAR group děkuje všem zákazníkům za důvěru. Je škoda, že v tak úspěšném roce neproběhla výstava CZECH BUS, kde by se některé z předávek jistě dobře vyjímaly.